Curio- funkce embos/debos

Napsal blog.forart.cz (») v úterý 16. 2. v kategorii CURIO - funkce, přečteno: 308×
3_16.jpg

V dnešním návodu bych vás chtěla seznámit s funkcí Embosování. V češtině by se to dalo přeložit jako vytlačování. Na Curiu máte dvě možnosti – buď embosovat obrys vybraného tvaru, nebo tvar embosovaným vzorem vyplnit. Dnes vám ukážu variantu s výplní.

Nejprve si otevřeme Sihouette studio a připojíme a zapneme Curio. Tím se nám aktivují ikony pro embosování a tečkování. Pokud jsme před tím pracovali na jiném plotru nebo projektu, v nastavení pracovní plochy si zvolíme podložku pro Curio.

Embos

Vybereme si z knihovny nebo nakreslíme obrázek, který chceme embosovat. Já si vybrala čtyřlístek

Embos-2_2

Na horní liště vpravo máme ikonu pro embosování. Je to ta jakoby se zavináčem. Klikneme na ni a otevře se nám menu embosování.

Embos-3

Hned první možností je zvolení embosování nebo debosování. To znamená, zda chceme obrázek vytlačit ven nebo dovnitř. Já použiji možnost debosovat. (Pokud použijete možnost embosovat, obrázek se vám automaticky bude zrcadlit. Nevýhodou je, že na obrazovce se vám ale zrcadlený objekt neobjeví a vy si ho musíte jen představit zrcadlený podle svislé osy uprostřed podložky a tam umístit materiál pro embosování.)

Embos-4

Další položka v menu je nabídka – Embosování/Debosování – když na ni kliknu, rozbalí se mi možnosti výplně. 

Embos-5

Buď můžu debosovat jen obrys čtyřlístku, nebo mám možnost ho vyplnit různými vzory. Na výběr jsou proužky, soustředné kruhy, spirála a kostičky.

Embos-6

Já si jako výplň vybrala kostičky. V dalším kroku máte možnost pozměnit rozestupy mezi jednotlivými linkami a úhel linek – pootočení.

Embos-7

Abych si mohla obrázek rovnou vyříznout, vytvořím si kolem něj rámeček.

Embsos8

Pokud mám vše nastaveno, kliknu  na  - Změnit nastavení řezání

Embos-9

A dostanu se do klasického menu řezání.

Embos-10

 Zadám – Upřesnit - a rozbalí se mi možnosti řezání podle barev. Na rozdíl od plotru Cameo nebo Portrait, jsou na řezací hlavě Curia dva držáky na nože. V menu řezání i na řezací hlavě plotru jsou shodně označeny červeným a modrým kolečkem.

Dále se zobrazily čtverečky ve dvou barvách podle toho, jaké barvy jsou použité na motivu na ploše. Tedy modrá pro čtyřlístek, který chci embosovat a červená pro rámeček, který chci řezat.

Embos-11

Kliknu na ikonku s „fajfkou“ u prvního řádku s modrou barvou linie (tím aktivuji linie modré barvy) Kliknutím na červené kolečko na stejném řádku označím červený držák nástroje a vložím do něj jemný embosovací nástroj. Ve sloupečku materiál kliknutím si vyberu z rozbalovacího menu „emboss fine“ (embosovat jemným hrotem) a tím se mi i rozbalí celé menu pro nastavení embosování:

-          doporučená rychlost  - mění se v závislosti na složitosti vzoru

-          přítlak – tloušťka – nebudu embosovat originální papír, ale tenký Velum, takže přítlak snížím. Já na můj velum z běžného papírnictví (85g) použila přítlak 3. Než si celý projekt spustíte, na malém vzorku si správný přítlak vyzkoušejte, neboť i velum se prodává v různých gramážích.

-           hloubka nože se zde nenastavuje.

-           zobrazí se také složení desek na platformě, které jsou doporučené pro tuto funkci. V tomto případě je to deska 2 + 2 + deska 1 přímo s embosovací vrstvou.

-          do červeně označeného držáku hlavice plotru vložím jemný embosovací nástroj.

Embos-12

Poté kliknu na druhý řádek – druhý držák – aktivuji modré kolečko, opět zaškrtnu, že chci tuto akci provádět. Ve čtverečku mám červenou barvu, což je barva linky rámečku a v dalším okénku vyberu materiál. V mém případě je to průsvitný papír Velum. Zobrazí se mi nastavení nože, rychlost a přítlak. Jak jsem psala už u nastavení embosování - velum papírů je několik druhů, různá gramáž, proto berte nastavení nože vždy jako orientační a než spustíte řezat celý projekt, pomocí zkušebního řezu si nůž správně nastavte.

Embos-13

Zobrazí se i složení desek na platformě.  Nelekněte se – programem je doporučeno vložit na řezání o jednu desku víc. To je ale nastavení pro samostatné řezání. Řežeme tedy ve stejném složení, na embosovací podložce a řez se také povede velmi dobře. Řez nijak embosovací podložku nepoškodí, stopa po řezání se opět sama zatáhne. Opatrní musíte být při sundání materiálu z podložky, nezarýt do ní nehtem nebo nějakým nástrojem. Někdy může dojít k poškození podložky při nastavení příliš silného přítlaku (tloušťky) – zkoušejte embosovat opatrně a spíš začněte s menší tloušťkou, než zničit podložku a až pak ubírat.

Embos-14

Do modrého držáku tedy vložíme řezací nůž v doporučeném vysunutí na 1.

Velum (pauzovací) papír dám na podložku. Není lepivá jako klasická řezací podložka, ale jen lehce adhezní. Papír k ní přilne, ale úplně pevně nedrží.  Při embosování má navíc tendenci se vyvíjeným tlakem nástroje jakoby kroutit nahoru a odchlipovat od podložky. Aby se toto nedělo, slouží 4 zubaté pásky, které jsou součástí každého plotru Curio. Jimi papír opatrně k podložce přichyťte. Jsou adhezní, hladkou stranou k podložce pěkně přilnou, zoubky drží papír. Jen je potřeba mít papír o malinko menší než je podložka.

Platformu s deskami a přichyceným papírem zasuneme do plotru, zmáčkneme tlačítko s šipkami, plotr si platformu načte a v tuto chvíli můžeme spustit embosování a řezání. Vše proběhne postupně podle námi zvoleného pořadí a v jednom cyklu.

15_4

No a máme hotovo. Výřez opatrně sejmeme z embosovací podložky a nalepíme třeba na přání.

Markéta Burešová

 2_17 3_17

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a pět