Rozdíly mezi plotry Cameo, Portrait a Curio aneb malá rada jak se rozhodnout.

Napsal blog.forart.cz (») v úterý 2. 2. v kategorii Začínáme s plotrem, přečteno: 521×
newmachinefamily.jpg

Jak už jistě víte, do naší rodiny plotrů přibyl nový kousek jménem Curio. Není následníkem Portraitu nebo Camea, ale spíš jejich doplňkem. Ideální by bylo mít oba dva, tedy Cameo i Curio nebo Portrait a Curio, ale chápu, že pro některé z vás je to velká investice. Vím, že mnoho z vás stále tápe, který z plotrů si vybrat a zakoupit a tak doufám, že tento článek vám alespoň trochu pomůže s výběrem.

1_21

Všechny tři plotry umí řezat všechny doporučené materiály – což je vinylová folie, samolepící papír, plastová folie, papír až do gramáže 360g/m2, podžehlený textil, tenká koženka, tenký podžehlený filc, samolepící papír a spoustu dalších materiálů do tloušťky 0,9mm a všechny mohou pracovat s gelovými pery sketch pen.

První a zásadní rozdíl je ve velikosti pracovní plochy. S plotry Portrait a Cameo se v jejich šířce, což je 22cm a 30cm, se dostanete až na délku 3m pro materiály, které se neřežou skrz, tzn. např. vinylové samolepící folie, nažehlitelné folie. U Camea s materiálem na podložce až na rozměr 30x60cm (materiály řezané skrz – papír, látka, filc…) u Portraitu 20x30cm.  Curio má v základní výbavě podložku ve velikosti A5 a lze přikoupit větší platformu A4. Větší rozměr na něm řezat nepůjde. A právě proto, že pracuje místo s podložkou se zasouvací platformou, nebude do něj možné vkládat materiál v roli. Velikost A4 je tedy jeho maximum.

Druhý velký rozdíl a velká přednost Curia je, že umí řezat materiál až do tloušťky 2 mm! Otevírá se zde tedy možnost řezat o mnoho více materiálů. Například – pěnovka ( Moosgummi ), koženka a pod žehlený filc standartní tloušťky, karton, lepenka, silnější plastová folie, laminovaný papír, tenká dýha a další, na které v průběhu testování určitě přijdeme.

Třetí rozdíl je v možnosti tloušťky materiálu vkládaného do plotru. Platforma totiž umožňuje vložit materiál až o tloušťce 5 mm. K čemu tuto možnost využít? Například jde vložit dřevěné prkénko a na něj pomocí rycího nože nebo gelového pera nakreslit nebo vyrýt obrázek a ten pak následně vypálit pájkou či vydlabat dlátem – v 80.tých letech to bylo velmi trendy a jak víme, retro frčí J

Čtvrtý rozdíl je ve způsobu práce s plotry. Pokud vlastníte Cameo nebo Portrait, můžete si své projekty připravovat i bez fyzického propojení se svým počítačem. Což znamená, že si například odpoledne na chalupě nakreslíte, co byste chtěli řezat, večer přijdete domů, připojíte plotr a než vybalíte, máte nařezáno. U Curia toto není možné. Abych to osvětlila naprosto přesně. Pokud budete na Curiu jen klasicky řezat, možné to je.  Ale pokud budete chtít využít nějakou z funkcí Curia jako je embosování nebo tečkování, musíte mít plotr fyzicky připojen ke svému počítači. Až v tuto chvíli se vám ikony pro tyto funkce stanou aktivními a vy si můžete vybrat, jakým stylem si projekt necháte vyembosovat nebo vytečkovat.

Jak už jsem zmínila výše, Curio má několik funkcí navíc. Je to embosování neboli vytlačování, možnost rytí pomocí rycího nástavce do kovových destiček a tečkování.

Embosování – je vlastně vytváření reliéfu pomocí nástavce s tupým oblým hrotem, který je dodáván ve dvou šířích. Obrázek, který byste si vyřízli nebo nakreslili, do materiálu jen vytlačíte. Podle mého zkoušení je tento efekt nejlépe viditelný a nejefektivnější na pergamenovém papíře – Velum, kde je prostě nádherný! 

2_163_15

Rytí je vlastně obdoba gravírování.  Jeho pomocí si můžete vyrobit cedulky nebo štítky na dveře, ozdobit přívěsky, truhličky a spoustu dalších věcí.

4_12

Tečkování funguje jako trasování, ale místo křivek vám obrázek ale i fotografii převede do teček. Získáte pak krásný obrázek, plně odpovídající originálu, vystínovaný, který je velmi pěknou dekorací nebo dárkem.

5_13

Curio na rozdíl od Camea nebo Portraitu má navíc dvojitou řezací hlavu, kam můžete umístit dva nástroje a jednodušeji kombinovat jeho funkce, Ať už je to např. kreslení a řezání, embos a řezaní nebo jakákoliv varianta vás napadne.

Hodně lidí se nás ptá, proč je tedy Curio levnější než Cameo, když umí více věcí? Odpověď je dost zásadní. Plotr Curio má v základu "jen" cca A5 základnu a po dokoupení větší A4 základny jste již téměř na ceně Camea, ale rozhodně ne na jeho velikosti řezací plochy (Cameo 30cm*3m).

Pokud se tedy rozhodujete jaký z plotrů si pořídit, myslím, že zásadní hlediska jsou dvě.  Je pro vás důležitější velikost konečného výřezu (např. u Camea 30cm*3m u Curia max. A4) nebo větší tloušťka materiálu (Curio až 2mm Cameo 0,9mm) a kombinace různých technik tvoření (Cameo/Portrait – řezání kreslení, Curio- řezání, kreslení, embosování, rytí, tečkování a dvojitá hlava)?

Přeji lehké rozhodování a těším se příště

Markéta Burešová

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a tři