Silhouette Curio

Napsal blog.forart.cz (») v úterý 26. 1. v kategorii Začínáme s plotrem, přečteno: 378×
curio.jpg

Silhouette Curio

Silhouette Curio je nejnovějším přírůstkem rodiny plotrů Silhouette. Lze ho brát jako doplněk ke Cameu nebo Portrait plotru, jelikož má nové skvělé funkce, ale naproti tomu má menší pracovní plochu. Proto berte prosím Curio jako skvělý doplněk nikoliv náhradu stávajících plotrů.

Curio má několik velmi zajímavých nových funkcí. Mimo jiné disponuje nástroji pro embosování (či debos), tyto nástroje vypadají jako nůž, ale mají na konci kuličkový hrot - jeden nástroj je pro užší embosování, druhý pro širší. Tyto nástroje jsou součástí plotru a k tomu jak fungují se dostaneme v jednom z dalších článků.

Oficiální video ke Curiu naleznete ZDE NA YOUTUBE. Je v anglickém jazyce. Doporučuji všem toto video shlédnout.

Curio_2

Již na první pohled je Curio jiné než Cameo (či Portrait), jeho konstrukce je robustnější a působí laicky řečeno bytelněji. Což je správné, jelikož má o dost více síly než Cameo. Nemá žádný display, a to z toho důvodu, že se materiál vždy připevňuje na pracovní podložku. Tudíž mu stačí tlačíko pro zapnutí, pro natáhnutí podložky a pro pozastavení činnosti - pauzu. Curio má stejnou zdířku pro elektrický a USB kabel.

Bok-plotru

Před prací s plotrem je nutné otevřít poklop, pod kterým se skrývá hlava plotru s dvěma otvory pro nůž či jiný pracovní nástroj. 

Otevreny-plotr

Zde je detail hlavy plotru, jak vidíte jsou na ní dvě kolečka, modré a červené - každému kolečko (potažmo otvoru pro nůž), můžete přiřadit jiný úkol, k názorné ukázce se dostaneme na konci tohoto článku.

Detail-hlavy

Uvnitř plotru na bocích naleznete praktické držáky na nůž či embosovací nástavce. Tyto držáky jsou opravdu skvělé, nemusíte nikde nic lovit po šuplících. Držáky jsou po obou stranách plotru, nalevo i napravo.

Detail-uloznyprostor

Dalším velkým rozdílem oproti ostatním plotrům je pracovní podložka Curia. Její báze je velká plastová deska, na kterou se uchycují podložky. Každá podložka má své číslo a podložky se různě vrství. Nemusíte se bát, že byste nevěděli jak podložky navrstvit, v nastavení řezání vám Studio ukáže ke každému předdefinovanému originálnímu materiálu firmy Silhouette, jakou kombinaci podložek využít.

Podlozky

Samozřejmě mezi podložkami naleznete řezací podložku a podložku určenou pro embosování. Česky bychom mohli říci vytlačování, ale "embosovat" je u nás více vžité, proto budeme používat toto slovo. 

Zde je detail řezací podložky připevněné na základnu. Jak je zřetelně videt řezací podložka (a také všechny ostatní) má na sobě otvory, které zapadají  do kolíčků na základně, toto je nový způsob upevňování podložek. Po nasunutí na kolíčky podložku zafixujte těmi malými úchytkami na boku základny.

Řezací podložka je velmi lepící, stejně jako klasická řezací podložka u ostatních plotrů. 

Rezaci-podlozka

 Zde vidíte detail úchytek.

Cvocky

Připevněná řezací podložka na základně se do plotru vkládá tak, že se zasune do plotru jemně ručně až bude zářez na bázi na ůrovni  kraje plotru a poté se zmáčne tlačítko se šipkami, to co je na boku plotru, základna sama dojede do plotru a hlava se srovná. 

Vždy, když budete chtít manipulovat se základnou v plotru je nutné zmáčknout šipky, vyjma situace, kdy je dokončená práce (prostě když dořeže, dopíše apod.).

Vkladani-podlozky

Naloadovana-podlozka

Pro práci s plotrem je nutné mít nainstalované nejnovější Silhouette Studio, které si můžete zadarmo stáhnout ZDE.  Tento nejnovější software obsahuje již možnosti řezat plotrem Curio. Pokud byste toto Studio neměli nefungoval by vám plotr.

Při prvním pohledu na Studio vidíte dvě nové ikonky. Jedna je pro embosování a druhá pro tečkování. Jednotlivé funkce si představíme v dalších článcích.

Ikonky

Po připojení plotru USB kabelem k počítači by mělo Studio samo identifikovat, že byl připojený plotr Curio a pracovní plocha se změní.

Pokud byste potřebovali změnit pracovní plochu zpět na plotr Cameo nebo Portrait uděláte to v nastavení stránky s návrhy. Na obrazovce vidíte nákres základny (v oválu je šipka, ta určuje směr, jak se základna bude vkládat do plotru). Pracovní plocha je ta bílá plocha, stejně jako u ostatních plotrů. I u Curia si můžete určovat svou velikost pracovní plochy, pokud budete pracovat s menším materiálem.

Základní řezací podložka má rozměry: 21,6x15,3cm. Pro plotr Curio lze také dokoupit velká cca A4 základna pro řezání větších objektů.

Plocha_7

Jak pracovat s Curiem si ukážeme v dalších článcích, které pro vás připravujeme. Tohoto nového plotru se vůbec nemusíte bát, jeho ovládání jak jste viděli je velmi snadné a intuitivní. 

Katka Dachovská

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a dvanáct